Tolkien’in Ayrıkvadisi’nin İlham Kaynağı – Lauterbrunnen Vadisi

Lauterbrunnen, İsviçre.
Lauterbrunnen, İsviçre’nin Bern kantonuna bağlı Interlaken-Oberhasli eyaletinde yer alan bir belediyedir.

Söz konusu fantastik ve bilim kurgu ögeleri olduğunda yazarlar gerçek dünyadan veya eski mitolojilerde yer alan hikayelerden oldukça etkilenir ve ilham alırlar. Bu durum Tolkien için de hiç de farklı olmamış. Özellikle de mekanları ele aldığımızda Tolkien’in etkilendiği pek çok yer olduğunu görüyoruz, bunlardan belki de en önemlisi Ayrıkvadi.

J. R. R. Tolkien, 1911 yılında yani henüz 19 yaşındayken, Avrupa Kıtasına yaptığı bir okul gezisi esnasında Interlaken kasabasından Lauterbrunnen Vadisine tırmanmıştır. Vadinin muhteşem manzarası çok daha sonraları ona, Elrond Yarıelf ve halkının yaşadığı Ayrıkvadi‘yi kurgularken, konsepti belirlemede ve görsel bir model çıkarmada yardımcı olmuştur. Ayrıca, Tolkien Ayrıkvadi‘den geçen nehrin adını Elfçe “Bruinen” koymuştur, bu nehrin dilimizdeki karşılığı “Gürültülüsu“dur. Lauterbrunnen ismi de Almancada aynı anlama gelmektedir.

Lauterbrunnen, 1969’da çekilen On Her Majesty’s Secret Service adlı James Bond filmine de ev sahipliği yapmıştır. Bond’un da yer aldığı bir arabayla kovalamaca sahnesi bu vadide yer almış ve vadinin Schilthorn adlı zirvesindeki Piz Gloria adlı restoran filmin kötü karakterlerinden Blofeld’in gizlenme yeri olarak kullanılmıştır.

Görünen o ki, Yeni Zelanda’da filmin çekildiği mekanlardan ve İngiltere’de Tolkien’in bizzat vakit geçirdiği, etkilendiği yerlerden sonra mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlere bir yenisi eklendi.

(Ayrıca Bkz. Ayrıkvadi’nin Elf Lordu Elrond)

Lauterbrunnen Vadisinden bazı görseller:

Siz de gitmek istemez miydiniz gerçek Ayrıkvadi’ye? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Alan Lee

Alan Lee ile Yüzüklerin Efendisi’ni Resmetmeye Dair

İngiltere merkezli yayınevi Folio Society, Yüzüklerin Efendisi’nin ünlü illüstratör Alan Lee tarafından ciltlenmiş, numaralandırılmış ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir