Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir

Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir

Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir

Selçuk Altun’un Yapı Kredi Yayınlarından çıkan ilk roman olan bu kitap adını Oktay Rifat’ın bir şiirinden almaktadır.

Dayısının aşırı zenginlik ve güç üzerine kurulu “büyük gözaltından” kurtulduktan sonra “Dünyanın en iyi yazarını” ve yitirdiği sevgilisini arayan bir genç adamın öyküsü.

Büyük bir iç yırtılışın ardından, gerilimler ve sürprizlerle dolu bir arayışa kendisini kaptıran bir ana kahramanın peşisıra, kitabın okurunu da aynı girdaba davet ediyor.

Sina; zengin ve varlıklı bir ailenin çocuğudur fakat küçük yaşta anne ve babasını kaybetmesi sonucu Dayısı tarafından yetiştirilmiştir. Dayısı onun için çok parlak bir kariyer planlar ve yurt dışında okutur, döndüğünde bir bankada Genel Müdür Yardımcılığı’na kadar yükselecektir Sina. Tam bir kitap severdir, çok ve sürekli kitap okur. Sanat eserlerine özellikle de resme çok meraklıdır. Oktay Rifat en sevdiği şairdir. Çela adında bir kıza aşık olmasıyla hayatı değişecektir.

Dayısı, Sina’nın kariyerine zarar vereceğini düşündüğünden ikisini ayırır. O da dayısına kızıp evi terk eder ve eski bir konakta oda kiralar. Odanın önceki sahibi O.Y. ona gizemli bir mektup bırakmıştır. Dünyanın en iyi yazarını bulma yolundadır artık. Bu arada Çela da ortadan kaybolmuştur, bir taraftan onu da aramaktadır Sina.

Bu arayışları sırasında yaşadıkları ise sürükleyici bir şekilde anlatılmaktadır. Kitapta bir çok eser ve sanatçıya atıf yapılmıştır. Bu da okuyucuda bir merak uyandırmaktadır.

Türk yazarların da değişik denemeler yapmaya başladığı yıllara denk gelen kitap dönemin şartlarını da bizlere sunduğu kurgular ile oldukça iyi bir biçimde yansıtmaktadır.

Ayrıca kitabın bir de “Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca” isimli ve bu serüvenin devamı niteliğinde olan ikinci bir kitabı mevcuttur.

Kitaptan; “Nitelikli bir insanın kendinden iyi dosta gereksinimi olabilir mi?Sonra kitaplar,kıskanç değil midir onlar?Çok insan dostu olan bir gerçek kitap dostu tanıdınız mı?”

“KARIMA

Sofalar seninle serin
Odalar seninle ferah
Günüm sevinçle uzun
Yatağında kalktığım sabah

Elmanın yarısı sen yarısı ben
Günümüz gecemiz evimiz
barkımız bir
Mutluluk bir çimendir bastığın
yerde biter
Yalnızlık gittiğin yoldan gelir” Oktay Rifat

Mutlaka Okuyun!

Tolkien’den Yeni Kitap: Gondolin’in Düşüşü

Yeni Orta Dünya kitabı: Gondolin’in Düşüşü The Fall of Gondolin ismiyle çıkacak olan yeni kitap, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir