Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Gandalf’ı canlandıran Ian McKellen, ScreenRant‘ın “Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)” haberini paylaştı. Paylaşırken “Eğer başka bir yerde işe alınmış olmasaydım, herhalde bu okuduğum en üzücü manşet olurdu.” şeklinde bir not düştü.

Biz de sizler için ScreenRant‘ın haberini Türkçe’ye çevirdik.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)

“Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf’ı görmemizin bir yolu var gibi görünüyor ama Ian McKellen Gandalf’ı canlandıramaz.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)

Devasa bütçeli Yüzüklerin Efendisi projesi İkinci Çağ’da geçeceği duyuruldu. Amazon, dizide tanıdık karakterlerin olacağını sık sık söylemişti. Elrond, Galadriel ve Sauron dışında seçenekler kısıtlıydı çünkü Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nde yer alan karakterlerin çoğu doğmamıştı. Gandalf ise biraz daha farklı bir durum. Gandalf, Yüzüklerin Efendisi dizisinin geçeceği zaman aralığında yaşıyor ancak Üçüncü Çağ’ın 1000 yılına kadar Orta Dünya’ya gelmiyor. Bu nedenle, Ian McKellen’ın sivri şapka ve asayı yeniden kullanabilmek için (çeşitli tv programlarında) yaptığı gizli lobi faaliyetlerine rağmen dizide onu görmemiz pek mümkün görünmüyordu.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)
Amazon’un yayınladığı ilk resmi görsel Gandalf’ın Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alma olasılığını katbekat arttırdı. Gandalf’ın yer alması her ne kadar hayranlar için iyi bir haber olsa da Ian McKellen ve onun yeniden dönmesi isteyenler için pek umut verici bir durum değil. Amazon’un yayınladığı görsel, Laurelin ve Telperion’u ortaya çıkararak herkesi şaşırttı ve yeni Yüzüklerin Efendisi serisinin Birinci Çağ’da Valinor’da geçen sahneleri içereceğini doğrulamış oldu. Orta Dünya’ya Sauron’la mücadele etmek için gönderilmeden önce Gandalf, kimi zaman elfler arasında görünmeden dolaştığı, Ölümsüz Topraklar’da meleksi bir Maia ruhu olarak yaşadı. Bu dönemde Olórin olarak biliniyordu. Amazon’un Yüzüklerin Efendisi TV dizisindeki herhangi bir Valinor sahnesinde, Gandalf’ın orijinal “Olórin” formu yer alabilir. Tolkien yazılarından Olórin ile ilgili yararlanılacak neredeyse hiçbir metin yok, ama en azından karakterin bu dönemde Valinor’da olduğunu biliyoruz.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)

Ne yazık ki Olórin, Ian McKellen tarafından canlandırılamaz. J.R.R. Tolkien, Maia’nın fiziksel görünüşlerini tanımlarken kasıtlı olarak belirsizdir, onların ölümlü bir form alabileceklerini veya sadece fiziksel olmayan ruhlar olarak var olabileceklerini söyler. Valar, Olórin ve diğer birkaç Maia’nın Orta Dünya’ya seyahat edip Sauron’a karşı mücadele etmelerine karar verdiğinde, seçilen beşli (Gandalf, Saruman, Radagast ve iki Mavi Büyücü) Istari (Büyücüler) oldular ve ölümlülere benzeyen formlar aldılar. Tolkien’in Bitmemiş Öyküler’de belirttiği gibi, büyücüler kasıtlı olarak mütevazi yaşlı adamlara benzetildi, bu sayede Orta Dünya’nın hükümdarları onların gelişini denizin ötesinden bir güç ele geçirme olarak yorumlamazlardı. (Nihayetinde bu Saruman’ın işine yaradı.) Gandalf gibileri Orta Dünya halklarına sırf bilge birer danışman olarak gözüksünler diye yaşlı ve sakallı olarak gösterildi.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!)

Bu, Olórin’in “Ian McKellen” tarafından canlandırılan formunun yalnızca Üçüncü Çağ’da, Amazon’un Yüzüklerin Efendisi TV dizisinden çok önce ortaya çıktığı anlamına gelir. Tolkien, Olórin’in bir elfi andırarak Valinor’da gözden ırak olduğunu söylüyor, yani rolü başka bir aktör üstlenebilir. Özetle, Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir ama Gandalf’ın İkinci Çağ’da “yaşlı adam” suretinde olması Tolkien’in “genç” büyücü için tasviri ile çelişiyor.

Duyuruyu kaçıranlar için de bir hatırlatma yapmış olalım. Dizinin resmi Twitter hesabı olan The Lord of the Rings on Prime, “2 Eylül 2022’de, yeni bir macera başlıyor.” başlığıyla dizinin 2022 sonbaharında başlayacağını resmen duyurdu. Duyuruda, bu haberde de bahsedilen bir görsel kullanıldı. İki Ağaç, yani Laurelin ve Telperion’un dikkat çektiği görsel ile ilgili tüm detayları “Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Çıkış Tarihi Duyuruldu!” haberimize tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynak: Screenrant (Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf yer alabilir (Ama Ian McKellen canlandıramaz!))

Mutlaka Okuyun!

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı! Oyun 24 Ekim’de Çıkıyor!

Yüzüklerin Efendisi’nin en yeni oyunu Return to Moria oyunu ön siparişe açıldı! Return to Moria …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir