Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri Geliyor! (Warner Bros ve Embracer Group Anlaşma Sağladı!)

New Line Cinema ve Warner Bros Pictures, yeni Yüzüklerin Efendisi filmlerinde birlikte çalışmak üzere Embracer Group‘un Middle-Earth Enterprises şirketiyle uzun vadeli yeni bir anlaşma imzaladı.

Warner Bros Discovery CEO’su David Zaslav bu güzel haberi, Perşembe günü şirketin 2022 4. Çeyrek Değerlendirme toplantısı sırasında paylaştı. Zaslav daha önceki görüşmelerde beyaz perdede daha fazla Yüzüklerin Efendisi filmlerine ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmleri Geliyor!

Yeni Yüzüklerin Efendisi filmleri geliyor

Warner Bros Discovery, yeni Yüzüklerin Efendisi filmleri, oyunları ve ürünlerinin haklarını yenilemek için yaklaşık bir yıl süren müzakerelerin ardından, Embracer Group ile gelecekte birden fazla Orta Dünya sinema filmi çekilmesini sağlayacak uzun vadeli bir anlaşmaya varıldığını doğruladı.

Yeni anlaşma ile Oscar rekoru kıran Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminden tam 20 yıl sonra yeni filmlerin önü açıldı. Peter Jackson’ın 6 filmi dünya çapında yaklaşık 6 milyar dolar gişe hasılatı elde etmişti.

New Line ve Warner Bros Animation şu anda Yüzüklerin Efendisi’ndeki olaylardan 183 yıl önce geçen Yüzüklerin Efendisi: Rohirrim’in Savaşı (The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim) animasyonunun yapımını sürdürüyor. Rohan’ın efsanevi kralı Miğfer Tokmakel‘in kaderini anlatan filmin 12 Nisan 2024’te sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.

Embracer Group’un operasyonel grubu Freemode’un CEO’su Lee Guinchard bugün yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Kısa süre önce Middle-earth Enterprises’ı satın almamızın ardından, New Line Cinema ve Warner Bros Pictures ile bu yeni işbirliği yolculuğuna çıkmaktan ve J.R.R. Tolkien’in eşsiz dünyasını yeni ve heyecan verici yollarla beyaz perdeye tekrar yansıtmaktan heyecan duyuyoruz. Bu eserlerin ne kadar değerli olduğunun farkındayız ve New Line Cinema ve Warner Bros Pictures’daki ortaklarımızla birlikte çalışarak geçmişi onurlandırmayı, geleceğe bakmayı ve en güçlü kalite ve üretim değerlerine bağlı kalmayı planlıyoruz.”

Warner Bros Pictures eş başkanları ve CEO’ları Michael De Luca ve Pam Abdy ise anlaşma ile ilgili şu yorumları yaptı:

“Yirmi yıl önce New Line Cinema, Yüzüklerin Efendisi’nin inanılmaz hikayelerini, karakterlerini ve dünyasını beyaz perdeye aktararak eşi benzeri görülmemiş bir risk aldı. Sonuç ise, nesiller boyu hayranları tarafından kucaklanan, dönüm noktası niteliğinde bir film serisi oldu. Ancak iki üçleme de kapsamlı ve ayrıntılı olarak sevgiyle yapılmış olmasına rağmen, J.R.R. Tolkien tarafından hayal edilen geniş, karmaşık ve göz kamaştırıcı evren filmlerde büyük ölçüde keşfedilmemiştir. Hayranlarımızı Orta Dünya’nın sinematik dünyasının derinliklerine davet etme fırsatı bizim için bir onurdur ve bu macerada Middle-earth Enterprises ve Embracer ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bu anlaşmadan bağımsız olarak, 2018’de yaklaşık 250 milyon dolar değerindeki ayrı bir TV hakları anlaşmasında Amazon, Yüzüklerin Efendisi’nin dizi haklarını almıştı. Prime Video’da yer alan The Lord of the Rings: The Rings of Power (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri) Eylül 2022’de başlayarak ilk sezonunu tamamladı ve 2. sezon çekimlerine başladı.

Yeni Yüzüklerin Efendisi oyunları da geliyor!

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Middle-earth Enteprises’ın satın alınmasıyla artık Yüzüklerin Efendisi video oyunlarının haklarına sahip olan Embracer Group, önümüzdeki iki yıl içinde toplam beş Yüzüklerin Efendisi video oyununun piyasaya sürüleceğini açıklamıştı. Embracer Group yaptığı son açıklamada, şirketin üçüncü taraf ortaklarıyla birlikte üretimde olan 5 yapım olduğunu belirtti ve bunların önümüzdeki 24 ay içinde piyasaya sürüleceğini dile getirdi. Şirket bu yapımları doğrudan açıklamadı, ancak bunlar muhtemelen Daedalic’den The Lord of the Rings: Gollum, Free Range Games’ten The Lord of the Rings: Return to Moria, EA’in mobil oyunu The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth ve Weta’nın GTA şirketi Take-Two ile yaptığı ve ismi henüz belli olmayan yeni oyunu içeriyor.

Yeni Yüzüklerin Efendisi filmlerinin uzun süredir çıkmıyor olmasının ardında telif haklarındaki karmaşıklığın da payı var. Middle-earth Enterprises, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit de dahil olmak üzere bazı Tolkien edebi eserlerinin dünya çapında özel sinema filmi, oyun, ticari, sahne ve diğer haklarına sahip girişimdir. Kırk yılı aşkın bir süredir bu eserlere dayanan filmler, oyunlar, sahne prodüksiyonları ve ticari ürünlerin lisansını almış ve üretmişlerdir. Embracer Group geçtiğimiz Ağustos ayında Saul Zaentz’den bu hakları satın almıştı.

Kaynak: Deadline

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Mutlaka Okuyun!

galadriel ve elf güç yüzüklerinin etkisi

Galadriel ve Elf Güç Yüzüklerinin Etkisi (Güç Yüzükleri 2. Sezon)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin baş yapımcısı Lindsey Weber, Galadriel ve Elf güç yüzüklerinin etkisi …

Bir yorum

  1. Hazir başlamışken bfme için de birşeyler yapsalar keşke

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir